Site icon SAILING.HU

Válaszok 01 – Ha MVSZ Elnök lennék…

Megérkeztek az első válaszok a ‘Ha MVSZ elnök lennék’ című írásunkban feltett kérdésekre. Reméljük, hogy találnak bennük használhatót az illetékesek. Úgy tűnik, hogy változtatásokra mindenképpen szükség van és ezeket elódázni sem érdemes. Elsőként Cserép Csaba olimpikon meglátásait közöljük…




Milyen Ön szerint a hazai vitorlázás jelenlegi megítélése?





Véleményem szerint manapság – meglehetősen sajnálatos módon – még mindig a gazdagok (újgazdagok) sportjának tartják a vitorlázást. Ennek az okát a sport médiában való megjelenésének egyenlőtlenségében keresném. Ez alatt azt értem, hogy aránytalanul több anyag kerül az emberekhez (TV-n, újságon stb. keresztül) a nagyhajós versenyekről, és azok közül is inkább az adriai „menedzser-hajóztató” futamokról, itthonról pedig arról, amikor a médiaszemélyiségek (magyar válogatott:) sörhassal pezsgőznek, vagy éppen mobiltelefonoznak a dobogón… Ez kimondottan rosszat tesz a sportnak. Erre ugyanis nem szívesen adnak pénzt az emberek, ami érthető. Persze még így is a nagyhajózásban van a több pénz. Mennyivel jobb lenne profi felvételeket látni ötös szélben hasító 470-esekről, 49-esekről… …vagy csillogó szemű OP-sok csoportjáról.





Összességében, milyen intézkedést kezdeményezne, amely átfogóan javíthatná az MVSZ megítélését mind a közvélemény, mind a vitorlás társadalom körében?






A Szövetség hatáskörét részben csökkenteném, (adminisztráció, protokoll-feladatok, reprezentáció), másrészt elkülöníteném egy részét a nemzetközi kapcsolatok tartására (külföldi nemzeti szövetségek, kontinens-szövetségek, ISAF, WADA). A versenyeztetéssel, versenyek rendezésével, külföldre utazással kapcsolatos dolgokat pedig a klubok vezetőiből, illetve edzőkből álló funkcionális bizottság intézné aktív szövetségi párbeszéddel. (Ezek az emberek mégiscsak jobban belelátnak a dolgokba, jobban tudják a versenyzők érdekeit képviselni.)







Az információáramlás a magyar vitorlázás vonatkozásában nem túlságosan kielégítő és számtalanszor hallunk olyan problémáról, hogy ’erről meg arról’ nem is értesültünk, ’ez meg az’ késik. Milyen lépéseket tenne ennek felszámolása érdekében?






Létre kell hozni egy profi információs központot, ahova a Szövetség, a klubok edzők versenyzők felől áramlana az információ, majd a központ továbbítaná az adatokat mindenhová:


·


a webes megjelenítést rábízná a sailing.hu-ra


·


lenne egy levelező lista, aki feljelentkezik, minden infot megkap e-mailben


·


lenne egy ingyenes non-stop telefonvonal







Egyetért-e azzal, hogy nagyobb figyelmet kellene fordítani a média szempontjából az ifjúsági és olimpiai hajóosztályok versenyeire, versenyzőire?






Természetesen. Ez az egyetlen járható út. Általánosságban csökkenteném a nagyhajózás szerepét (kivéve a nemzetközi one design illetve libera osztályokat, melyeket fontosnak tartok), növelve az ifjúsági és olimpiai osztályokra jutó anyagi, infrastrukturális és emberi erőforrásokat. Mellette persze a legfontosabb az állandó és professzionális médiajelenlét. Ha a tv-híradók sportrovatában, illetve a sportcsatornákon állandó jelenlétet biztosíthatnánk a látványos osztályok (ifjúsági, olimpiai) részére, először néznének az emberek, hogy „Ilyen is van?”, aztán igen hamar meglátnák benne a reklámozási potenciált.







Hogyan hidalná át azt a problémát, hogy a nagyhajós osztályokba a média útján áramló pénzből a kemény munkát végző utánpótlás és olimpiai osztályok is, az őket megillető mértékben részesedjenek?





Az ISAF törekvései között előkelő helyen szerepel, hogy a versenyzést közelebb hozza a médiához. Ön szerint




a hazai vitorlázás esetében ez hogyan oldható meg?












Nem a nagyhajós osztályokba áramló pénzből részesíteném őket, hanem mindenképpen az ifjúsági és olimpiai osztályokba történő közvetlen pénzbeáramlást növelném (indítanám) meg. Ez pedig az előző illetve a következő kérdésre adott válaszban felvázolt módon tenném meg. Összefoglalva: profin vágott, látványos anyagok folyamatos jelenléte mind az írott(nem a szaklapokra gondolok), mind az elektronikus médiában, ezáltal pedig hirdetési lehetőség. Megszüntetném azt a hülye szabályt, miszerint a reklámozás során befolyt összeg x százaléka a Szövetséget illeti meg! Ami tovább növelhetné a népszerűséget: példát lehet venni a 49-esek abádszalóki kezdeményezéséről, rengeteg embert megmozgató esemény legyen egy verseny, gazdag szárazföldi rendezvényekkel. Jó lenne például, ha a legizgalmasabb futamok a partról, óriási kivetítőn (olyan helyen, ahol sok ember fordul meg) élőben követhetők lennének (magyarázó, megértést segítő animációkkal). Bevezetném a cirkáló-hátszél pályát, rövid félszél befutóval (kb.


50 m

, itt mindig lenne operatőr és nézőhajókat is lehetne ide tenni) és az alsó szélerő limitet.







Hogyan lehetne elősegíteni, hogy Magyarország is méltóképpen szerepelhessen egy Olimpián, milyen strukturális változtatást eszközölne a mostani rendszerben? Külföldi példa magyar adaptálása? Egy használható magyar rendszer felépítése, esetleg elismert külföldi szakember közreműködésével? Honnét teremtené elő ehhez a forrásokat?






1.


Fiatal, agilis emberekkel frissíteném (váltanám le) a versenyrendező gárdát, hogy pörgős, színvonalas versenyeket lehessen rendezni.


2.


Meglehetősen fontosnak tartom a nemzetközi kapcsolatok erősítését, közös edzések, partnerprogramok Osztrákokkal, Horvátokkal (kölcsönös ingyen szállás és klubhasználat biztosítása). Ki kellene használni a Horvátországi magyar kikötőkomplexumokat (fel lehetne venni a kapcsolatot Eszes Tomival, és téli edzéseket lehetne tartani Tribunjban) esetleg más ország válogatottjával közös edzést szervezni.


3.


A legfontosabb a folyamatos vízi edzések biztosítása télen is (ne márciustól októberig tartson a szezon).


4.


Fontos a versenyek szintjének progresszív, felkészültségi szinthez igazított emelése (nem kell egyből Spa-ra vagy Hyeres-be menni, először horvát, osztrák szlovén kisebb versenyek, aztán jöhetnek az Eurolymp versenyek, majd EB végül VB).


5.


Véleményem szerint Nemzeti Válogatott kell, de csak reprezentációs célból, több hajóosztály közös edzését nem tartom jó ötletnek.


·


O




sztályonként kell funkcionális egységeket létrehozni egy „futtatott” és egy vagy két „háttér” egységgel.


·


A




futtatott egység utazik minden versenyre


·


A




háttér egység(ek) a futtatott csapat felkészülését segítik, náluk
a versenyeztetés progresszíven van felépítve (lsd.: 4. pont)


·


I




tthon mindig együtt edz a futtatott a háttéregységekkel


·


T




eljes az információ-megoszlás közöttük


·


A





futtatott

kiöregedése, nem megfelelő fejlődése, egyéb esetén a háttéregység lép elő futtatottá, ilyenkor a csapatba új háttéregységet kell keresni


Példát lehet venni az izraeli 470-es csapatról, (egy edző, egy fiú és egy lány egység) együtt edzenek, együtt utaznak; vagy a Horvát csapatról (az eddigi futtatott Bulaja helyét a fiatal Fantela vette át).

Exit mobile version