Avagy magyarosabban éremfutam. Sokan kérdezték, hogy mi ez és mire jó? Valóban sokan nem ismerik, hiszen eddig csak olimpiai osztályok versenyén alkalmazták, inkább nagyobb világeseményeken. Itthon kétszer próbálkoztak vele, szerény sikerrel.


A Medal Race lényege, hogy a legjobbak külön méretessenek meg és lehetőleg már a befutóban kiderüljön, ki nyerte a versenyt, ki a második és ki a harmadik.



De mitől is különleges ez a futam és mik a sajátosságai? A versenyformátum röviden és tömören összefoglalható: X mennyiségű futam után az első tíz helyezett számára külön futamot rendeznek. A pálya 2 vagy 3 körös virsli, azaz up&down. Miért is lenne más: egyszerű, jól követhető. Az addig összegyűjtött pontok maradnak és ehhez jön hozzá az a pontszám, amelyet a versenyzők az éremfutamban szereznek, csakhogy itt minden helyezés dupla pontot ér (OCS, DNS, DNF, DSQ 22 pont) és ez a futam nem ejthető, pontazonosság esetén pedig ez a perdöntő. Apropó, még valami, amit itthon előszeretettel kifelejtenek, ami a futam sava-borsát adja: a mezőnyt bírók felügyelik végig és minden kétes szituációban azonnal döntenek.



Ez azért fontos, mert minden hiba azonnali büntetést von maga után. Ha egy hajó elismeri, hogy megszegett egy, a szabálykönyv második részében található szabályt, akkor egy 270 fokos büntetéssel jóváteheti hibáját.Amenyiben viszont a bíró kényszerül ítéletet hirdetni, akkor már 360 fokos büntetést kell végrehajtania annak, akire mutat. A lényeg, hogy a verseny végeredménye itt, a futam alatt kialakuljon és ne vacsora után derüljön ki az eredmény; a nézők, már ha vannak, – mert jó a marketing és esetleg van közvetítés, – akkor pedig egyből tapsolhatnak a győzteseknek. Naná, hogy ez esetben a legfontosabb a média és a közönség, – miattuk került elfogadásra ez a fajta rendezés, – így célszerű olyan partszakasz előtt tartani a futamot, ahol jól látható a verseny. Talán nem kell hangsúlyozni, hogy egy élő közvetítésnél (lásd tavaly World Sailing Games a Fertő-tavon – ORF Live) mennyire fontos, hogy a befutóban lehessen tudni ki nyert.



A szabályok egy cseppet változnak, amelyet általában a versenyutasítás tartalmaz (2-3 oldal általában). Kicsit olyan ez, mint a párosverseny, csak több a hajó és a motoros, de kívülről felettébb mód izgalmas tud lenni.



Ha nem alkalmazzuk a szabályokat helyesen, csak a pontozást vesszük át, akkor a játék lényeg veszik el, mert ok, előfordulhat, hogy nincs óvás, de kicsi rá az esély egy olyan szoros versenyben, mint nálunk volt most a 8m OD OB. Lehetett volna most is óvás, csak a határidő járt le…



Hogy érdemes-e itthon ilyet rendezni? Igen, ha mögötte áll a média. De csak akkor vágjunk bele, ha adottak a feltételek, számíthatunk a felkészült zsűritagokra, rendezőségre és nem utolsó sorban a versenyzőkre, akik az ismeretek hiányában akár kizárásra is kerülhetnek.