Május 16-án, a hagyományos évadnyitó vitorlabontó ünnepséggel és a kapcsolódó vitorlás versenyekkel nyitják meg a szezont a balatoni vitorlázók.
Az eseményt idén a Wirecorner támogatja, a nevezésekre pedig a Vitorlás Étterem felett nemrég megnyílt kiállítóteremben, a Vitorlázeumban kerül sor.
Az idei programban különleges eseménynek számít, hogy felavatják a Magyar Vitorlás Szövetség új motorosát, amely valószínűleg évtizedekig szolgálja majd a vitorlás sport ügyét. De sor kerül egy rekordkísérletre is: a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata (VMSZ) szervezésében a szombat délutáni eredményhirdetésen egy fotó erejéig minél több embernek kell majd mentőmellényt viselnie.
2010 óta észak-amerikai kezdeményezésre mindig május 16-án rendezik meg a mentőmellény-viselési világnapot, s ehhez kíván csatlakozni idén Magyarország is.
A VMSZ egyik fő feladatának tekinti a vízi balesetek számának csökkentését. Az egyesület a prevenció rendkívül fontos eszközének tartja a mentőmellény viselésére való figyelmeztetést, ezért első közép-kelet-európai résztvevőként örömmel csatlakozott, a kezdeményezéshez.
A vitorlafelhúzó ünnepséget, amely idén május 16-án 10 órakor kezdődik, az Évadnyitó Wirecorner Nagydíj két pályán zajló vitorlás versenyei követik. Ezeken egyaránt felvonulnak a balatoni nagyhajós flották és a sportosabb kishajós osztályok, beleértve az olimpiai kategóriákban használatos típusokat is.
Délben rajtol a nagyhajós mezőny a balatonfüredi móló előtti vízterületről. Lenyűgöző látvány, ahogy 200-300 gyönyörű vitorlás nekivág a távnak, és elvitorlázik Csopak felé.
Egy órával később a kishajók kezdik ugyanezen a vízterületen pályafutamaikat. Vagyis ők egy kisebb területen, bójákkal kijelölt olimpiai rendszerű pályákon mérik össze tudásukat. Mozgásuk jól látható a partról, a mólóról is. Később, délután persze a móló előtt célba futó nagyhajók jelentik ismét a látványosságot.
Történetéből fakadóan az Évadnyitó Wirecorner Nagydíj a múlt, jelen és jövő dinamikus egységét kifejező vitorlás esemény. Hetvenkilenc évre visszanyúló hagyományra alapozottan egyszerre a múlt dinamikus folytatása, a jelen ünneplése, aktuális nagy versenye, és egy új szezon jelképes kezdeteként előretekintés a jövőbe.