Aki nem számít rá, annak meglepő lehet, hogy balatonfűzfői árnyas, elhagyatott iskolakert mélyén vitorlaműhely bújik meg.
Az UllmanSails logót követve könnyű odatalálni, és a vitorlázók közül egyre többen ismerik a járást.
A bejáratnál egy rigó lopja a cseresznyét, a napon macska nyújtózik lustán, odabent a műhelyben pedig a közel 60 négyzetméteres, hófehér asztal mellett Csepregi Panka és Marton Balázs fogadnak.
Rengeteg világmárka vetélkedik itthon is a vitorlázók kegyeiért. Hogyan került az Ullman Sails a Balaton mellé?
U/S: Az évek során több hajómon is Ullman vitorla volt, ezek engem nagyon meggyőztek, és biztos voltam abban, hogy a hazai vitorlázók számára is érdekesek lehetnek. A 2011 nyarán indult el a folyamat, amely szeptember elejére hozta meg az első eredményeket: megszületett a megállapodás Pablo Soldanoval az általa gyártott Ullman Sails vitorlák magyarországi forgalmazására.
Mióta működik Balatonfűzfőn a műhely?
U/S: Tavaly már egyre nagyobb igény lett vitorlák átalakítására, javítására, ezért elkezdtük folyamatosan felépíteni a gép- és szerszámparkot. Először kis helyen dolgoztunk, majd idén április elsején megnyílt a műhelyünk Balatonfűzfőn. Hazai viszonylatban is kis műhelynek számítunk, de ettől függetlenül nincs olyan vitorlaméret az országban amit ne tudnánk kezelni, varrni.
Ezt a szakmát nem tanítják Magyarországon. Hol lehet megszerezni az ismereteket?
U/S: A vitorlavarráshoz, javításhoz szükséges ismereteket a kezdetektől fogva Pablotól adta át, a különböző helyeken alkalmazható cérna méretektől egészen a tervezésig. Elhatároztuk, hogy ebben sosem állunk meg, a tanulás, a továbbképzés, a fejlődés folyamatos.
Az asztalon egy gyönyörű Melges24 fock fekszik kiterítve, de a raktárban nem csak vitorlaanyagokat látok.
U/S: Nem csak vitorlákat készítünk, javítunk, hanem vitorla takarókat, lazyjack-eket, ponyvákat, katamarán trampolinokat. A nemzetközi kapcsolatokat kihasználva külföldre is dolgozunk. Tavaly nyáron maradék és használt vitorlaanyagokból pénztárcákat, telefon- és laptop tokokat kezdtünk készíteni, amelyek máig nagyon keresettek.
Láttam már egy UllmanSails feliratú motorost is a vízen!
U/S: Igen. A Yamaha és Mercury csónakmotorok szervízcentere, a Csepregi Vízisport részeként működünk. Ennek, és egyesületi hátterünknek köszönhető, hogy a szolgáltatásaink nem csak a vitorlákra korlátozódnak, hanem a motorosunkkal edzéseket is tarthatunk. Segítünk a helyes vitorlaállításban, a hajón történő mozgások elsajátításában, a csapatmunka koordinálásában is, ez minden osztályban, minden csapat számára elérhető. Igény esetén Pablo is eljön Olaszországból, hogy clinic-et tartson, és a világ élvonalbeli vitorlázói után a balatoni versenyzőkkel is foglalkozzon.
Minden jel arra mutat, hogy egy felkészült, profi csapat várja itt a vitorlázókat.
U/S: Mindent megteszünk, hogy így legyen. Előnyünk a minőség mellett a gyorsaság. Még csak május van, de már nem egyszer varrtunk éjszakába nyúlóan, hogy a csapat másnap futamon indulhasson. Fontos számunkra az is, hogy a versenysport miatt ne szoruljanak háttérbe a túrázók, vagy a hobbihajósok, mi miattuk is szívesen túlórázunk!
Sok híres csapatnak voltál már a tagja, a polcon nem is egy Kékszalagos érem díszeleg, tavaly pedig még Nacra katamaránon láttalak! Belefér az idődbe a versenyzés?
U/S: A műhely kis létszámmal dolgozik. Panka az irodát vezeti, övé a rendelésfelvétel, a pénzügy, a marketing, míg Bazsa a műhelyért felel. Kevesebbet vitorlázunk, de a nagy versenyeken idén is ott leszünk!